BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran petrol arama faaliyetlerinde en üstün teknoloji kullanılıyor

Hazar denizinde petrol doğalgaz aramak için sekiz blok kalıbında çalışmalar başladığını ifade eden Petrol Bakan Yrd., İran-Alborz petrol doğalgaz arama platformun en üstün teknolojiyle donatıldığını söyledi.

İran-Alborz petol doğalgaz arama platformun işletmeye açılış töreni çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Seyfullah Ceşnsaz, İran’ın Hazar denizinin kıyısında yer alan Behşehir’in Emirabad sahiline 15 kilometre kala petrol doğalgaz keşif çalışmaları başladığının bilgisini verdi.

İran-Alborz platformda en ileri ve üstün teknoloji kullanıldığını ifade eden Seyfullah Ceşnsaz, bu platform alaracıyla Hazar denizindeki petrol doğalgaz yataklarına kolayca ulaşılabileceği kaydetti.

İran Petrol Bakan Yrd., yapılan tahminlere göre İran İslam Cumhuriyeti’ne ait Hazar denizinin yatağında 18 milyar varil potrol ve 11 trilyon foot metreküp doğalgaz kaynağı mevcut olduğunu belirtti.

Ceşnsaz, “Bu kaynaklara ulaşıldığı takdirde İran’ın OPEC’deki konumu yükselecektir”dedi.

İran-Alborz petrol arama platformu Perşembe günüde Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın katılmasıyla yapılan bir törenle çalışmalarını başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.