HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran petrol bakanı Avrupa ve Amerikalı yetkililere tavsiyede bulundu

İran İslam cumhuriyeti petrol bakanı Amerika ve Avrupalılara hitaben, “dünya enerji krizinin yatışması için İran yaptırımlarını iptal etmelerini” istedi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre Cevad Ovci 21. OPEC ve OPEC Plus petrol bakanları oturumu ardından yaptığı açıklamada, İran’ın dünyada oluşan enerji krizini en kısa sürede çözmeye hazır olduğuna işaretle, “Benim Avrupalı ve Amerikalı karar alanlara tavsiyem, oluşan mevcut şartlardan ibret dersi almaları ve bu krizi yatıştırmaya yardımcı olmak için İran yaptırımlarını iptal etsinler” dedi.
Ovci dünyada enerji sorunu krizine işaretle, birçok Avrupa ülkesi ve hatta Amerika’da halkın yakıt temini endişesi içinde olduklarına değinerek, “Temiz yakıt stoklarındaki düşüşün ardından Avrupa’da gaz fiyatlarının bir kaz kez artış eşi görülmemiş bir olaydır.” Dedi. 
İran petrol bakanı ardından İran’a uygulanan yaptırım konusuna işaretle, “Avrupa ve Amerika halkı bugün onların hükümetleri yıllardır büyük petrol ihracatçılarından biri olan bizim ham petrol ihracatlarımıza yıllarca yasadışı ve acımasızca yaptırım uyguladıkları bir ortamda böyle sorunlarla cebelleşiyorlar” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.