HaberlerİranOrtadoğu

İran petrol bakanı: OPEC’in kararını teyit ediyoruz

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısından sonra, İran’ın, OPEC ve OPEC dışı işbirliği bildirisine bağlı olduğu ve bunu teyit ettiğini söyledi.

OPEC üyelerinin Viyana’daki 174. oturumunda, 2016 kasımında OPEC ve OPEC dışı işbirliği anlaşmasına varılan bu anlaşmanın bağlılığına yeniden vurgu yapıldı.

İran petrol bakanı Zengene, üyelerin OPEC ile yapılan önceki anlaşmaya olan bağlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu anlaşma, diğer ülkelerin yetkilileriyle yapılan toplantıda incelenen planla aynıydı.” dedi.

OPEC’in Viyana ‘da düzenlenen 174. oturumu dün Viyana’da sona ererken, OPEC üyeleri Kasım 2016’da alınan karar olan petrol üretiminin günlük 1 milyon ve 800.000 varil azaltılması anlaşmasına bağlılıklarını bildirdiler.

İran petrol bakanı oturumdan önce yaptığı açıklamada, İran’ın OPEC üretiminde herhangi bir artışa karşı olduğunu, çünkü piyasanın petrol arzı açısından sıkıntısının olmadığını söyledi.

OPEC üyeleri 30 Kasım 2016’da üretimi 32.5 milyon varile indirmeye karar verdiler ve bu karar Ocak 2017’den itibaren uygulandı ve sonraki oturumlarda da bu karar temdit edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.