HaberlerİranOrtadoğu

İran Petrol Bakanı Zengene’den üretim ve ihracatın artışına vurgu

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Bercam nükleer anlaşmasından sonra İran’ın petrol üretimi ve ihracatının iki kata çıkacağını açıkladı.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Bercam nükleer anlaşmasından sonra İran’ın petrol üretimi ve ihracatının iki kata çıkacağını açıkladı.

Bir oturumda konuşan Bakan Zengene, mevcut şartlarda petrol üretimini günde bir milyon varilden iki milyon varile yükseltme peşinde olduklarını kaydetti. Zengene ayrıca Arabistan’ın petrol politikalarının İran’ın petrol üretimi üzerindeki etkisine değinerek şu anda Suud rejimi ile adeta petrol savaşı içinde olduklarını, bu rejim hem petrol fiyatı ve hem satışı alanında İran’a karşı hareket ettiğini ifade etti.

İran yaptırımlardan önce günde yaklaşık dört milyon varil ham petrol üretirken o dönemde Arabistan da günde yaklaşık dokuz milyon varil üretiyordu, fakat şimdi günde on milyon varilin üzerinde üretim gerçekleştiriyor.

Arabistan geçenlerde petrol üretimini Ocak 2016 seviyesinde dondurma başlığı altında bir planı gündeme getirdi ve bu bağlamda Doha’da bir zirve düzenledi. Ancak Arabistan’ın konuya siyasi yaklaşımı Doha zirvesini başarısızlığa sürükledi, çünkü Arabistan İran’ın Ocak 2016’ta ürettiği günde bir milyon varil üretim seviyesinde kalmasını istiyordu. Oysa bu rakam sırf yaptırımlar yüzünden İran’a dayatılan bir rakamdı ve şimdi yaptırımlar kaldırıldıktan sonra İran’ın OPEC çerçevesinde önceki kontenjanına göre üretmesi yolunda hiç bir engel bulunmuyor. Oysa Arabistan OPEC’te belirlenen kontenjanın 1.5 milyon varil üzerinde üretim yapıyor, üstelik ürettiği petrolü daha ucuz fiyata piyasaya sürüyor. Kuşkusuz bu politika İran’a petrol savaşı ilan etmektir. Bu yüzden Bakan Zengene bu öneriye karşı çıktı ve bunun İran’ın kendi kendine yaptırım uyguladığı anlamına geleceğini ve hiç bir koşul altında bu dayatmayı kabul etmeyeceklerini ve üretim hacmini günde dört milyon varile yükseltmekte kararlı olduklarını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.