DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten ayrılmayacağız

OPEC Toplantısına katılmak üzere Viyana’da bulunan İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak Tahran’ın OPEC tutumu hakkında, “İran her zaman OPEC’i ve petrol piyasasının istikrarı yönündeki kararlarını desteklemiştir. Fakat şimdiki durumda daha önce de ifade ettiğim gibi, İran yaptırımlara maruz kaldığı sürece, üretim için herhangi bir anlaşmaya katılmayacaktır.” dedi.

Zengene, İran’ın üretim seviyesiyle ilgili herhangi bir karardan çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Üretimi azaltmak için birçok öneri ortaya atılmıştır. Bana göre, buna üretimini azaltmak isteyen üyeler karar vermelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın petrol üretimi ile ihracatı hakkında yöneltilen soruyu yanıtlamayan Zengene, “Bu, ABD’nin İran üzerindeki baskısının artmasına sebep olabilir.” açıklamasını yaptı.

Zengene, Katar’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten ayrılma kararına ilişkin, “İran olarak Katar’ın OPEC kararından memnun değil ve kararının nedenine dair hiçbir bilgiye sahip değiliz.” ifadesini kullandı.

İran’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten ayrılıp ayrılmayacağı konusunda Bakan Zengene, İran’ın bu örgütün kurucu üyelerinden biri olduğunu ve bırkamayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.