HaberlerİranOrtadoğu

İran petrol ihracat sürecini yeniden gözden geçiriyor

İran petrol bakanı Rüstem Kasımi yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin batının uygulamakta olduğu yaptırımları artırması halinde ham petrol ihracat sürecini yeniden gözden geçireceğini belirtti.

Petrol ve enerji bilgilendirme ajansı Şananın bildirdiği üzere, İran petrol bakanı Kasimi İran Petrolunun dünya piyasalarına sürülmemesinin petrol fiyatlarını etkileyeceğini ve Avrupa devletlerinin enerji fiyatının artması konusunda kendi halklarının taleplerini yanıtlaması gerektiğini söyledi.

İran Petrolünün piyasalardan çekilmesinin dünya piyasalarında arz ve talep dengesini de bozacağını belirten Kasimi, bu sürecin dünya pazarlarında petrol arzının azalması ve istikrarsızlığın artmasına neden olacağını kaydetti.

Bilindiği üzere İran petrol bakanı daha önce son yaptırımların uygulanmasıyla ülkelerin İran Petrolunun ihracatının bir kısmının son bulmasının petrol fiyatının artmasına neden olup petrol ithal eden ülkelerin İran Petrolünün dünya piyasalarına akışının son bulması bu ürünün fiyatına da yansıyacağını belirtmişti.

Amerika Enerji Enformasyon idaresinin son zamanlarda yayınladığı raporunda, dünyada petrol tüketimi ve üretilmesiyle ilgili verilerin son iki ayın değerlendirilmesi sonuçları İran Petrolunun dünya piyasalarına sürülmemesi sonucunda dünya pazarlarında arz ile talep arasındaki dengenin bozulmasına neden olup yine dünya piyasalarında petrol arzının azalması ve bu konuda istikrarsızlığın ortaya çıkmasına neden olacağını gözler önüne serdiği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.