HaberlerİranOrtadoğu

İran petrol ihracatı fiyatların düşmesinden zarar görmüyor

İran petrol bakanı yardımcısı Rukneddin Cevadi, petrol fiyatlarının düşmesi sürecinin devam etmesinin İran’ın petrol ihracatı sürecini sorunla karşı karşıya getirmeyeceğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, İran petrol bakanı yardımcısı, dünyada petrol fiyatlarının düşmesinin etiklerine temasla, İran’da petrol üretiminde giderlerin düşük olduğunu belirterek; fiyatların düşüş sürecinin İran’ın petrol ihracatını etkilemeyeceğini söyledi.

Rukneddin Cevadi, İran’a yönelik yaptırımların kalkmasından sonra İran’ın dünya petrol piyasasındaki konumuna geri döneceğini belirterek, petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC’in, bu konuda işbirliği yapmamasının petrol fiyatlarının daha da düşmesine sebep olacağını söyledi.

İran milli petrol şirketi genel müdürü, OPEC üyelerinin belirlenen kotalarına riayet etmeleri gerektiğini zira İran’ın yaptırımların kalkmasından sonra petrol üretimini arttıracağını söylerdi.

İran petrol bakanı yardımcısı, İran’ın yaptırımların kalkmasından sonra günlük olarak petrol üretimini 500 bin varil arttırma hazırlığında olduğunu ve 6 ay sonra da yeni günlük 500 bin varil daha arttırma gücüne sahip olduklarını ve İran’ın petrol ihracat miktarına bunların ekleneceğini söyledi.

İran yaptırımlardan önce günde 2 milyon varil petrol ihraç ederken bu rakam halihazırda 1 milyon varil civarındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.