HaberlerİranOrtadoğu

İran: PJAK örgütünü gelecek günlerde ortadan kaldıracağız

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Purdestan, Tahran yönetiminin PKK’nın kolu olan PJAK örgütünü gelecek günlerde ortadan kaldıracağını belirtti.

Purdestan yaptığı açıklamada “PJAK terörist örgütü önümüzdeki günlerde ortadan kaldırılacak ve sınırlarımızda güvenliği tekrar sağlayacağız” ifadesini kullandı. İranlı komutan, “Çok güçlü bir askeri güce sahibiz. Küçük bir terör örgütü olan PJAK’ı tehdit olarak görmüyoruz” dedi. Ordunun bugüne kadar PJAK’a karşı yürüttüğü operasyonların şu ana kadar başarılı olduğunu ifade eden Purdestan, terör örgütünün güç kaybettiğini ve faaliyetlerinin önemli ölçüde azaldığını belirtti. Purdestan ayrıca, İran’ın sınırlarında şu an hiçbir güvenlik tehdidi bulunmadığını söyledi.

İran Kara Kuvvetleri, birkaç haftadır Devrim Muhafızları’yla birlikte PJAK’a karşı askeri harekatlar düzenliyor. İran, düzenlenen operasyonların sonucunda PJAK’ın çok fazla tünel ve sığınak kaybettiğini, ayrıca çok sayıda militanın da etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.