HaberlerİranOrtadoğu

İran: Ruhani Trump’ın görüşme talebini defalarca reddetti

İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Mahmud Vaizi bugün sabah saatlerinde yapılan bakanlar kurulu toplantısının esnasında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “İslam İnkılabı Lideri’yle yaptığımız görüşme gayet olumluydu ve sayın Cumhurbaşkanımızla kabine üyeleri Liderimizn verdiği destekler ile güvenceden dolayı gayet memnun oldular” ifadelerinde bulundu.

Vaizi sözlerini şöyle sürdürdü: Halihazırda ABD’nin anlaşmadan çekilmesi ve bize karşı uygulanan bazı yaptırımlardan dolayı oluşan yepyeni bir ortamla karşı karşıyayız; bunlardan daha önemlisi ise yanlış verileri kullanarak İran milletini bir tür psikolojik savaşa sürükleme girişimidir.

Kabinede restorasyon yapılıp yapılmayacağına yönelik sorulan bir soruya ise Cumhurbaşkanı Danışmanı şu şekilde yanıtı verdi: Sıraladığım gelişmelere göre olağan koşullarda Cumhurbaşkanı tarafından atanan bazı kabine üyelerinin değişmesi kaçınılmaz hale gelmiştir ve bu yönde de çeşitli isimler üzerinde inceleme yapmaktayız.

Hükümetin ekonomi takımına da ilşaret eden Mahmud Vaizi, “Tabii ki bu reform süreci kabinenin ekonomi takımını da kapsıyor” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşme talebinde bulunduğunu açıklayan Vaizi şöyle dedi: Geçen sene BM Genel Kurul toplantısına katılmak için New York’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye art arda 8 kere görüşme talebi gönderen Trump her seferinde red cevabı aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.