AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Rusya için değerli bir müttefiktir

Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Luan Jagaryan, İran’ın Rusya için değerli bir müttefik olduğunu belirterek, Tahran’ın Moskova dış politikasında önemli ve kayda değer bir yere sahip olduğunu söyledi.

Jagaryan, İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası İşler Özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı görüşmede, iki ülke ilişkilerinin bölge ve dünya barış ve istikrarının yarına ve Amerika’nın tek taraflı davranışlarının karşında engel olduğunu söyledi.

‘’İki ülkenin Suriye’deki krizin azaltılmasındaki başarılı işbirliği bölgeye güvenliğin geri getirilmesi ve savaş yanlısı politikalara karşı önemli bir örnektir ve özel önem taşıyor’’ diyen Jagaryan, iki ülke yetkilileri arasında çeşitli alanlarda ilişkilerin gelişmesi için istişarelerin var olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan da iki ülke arasında güçlü ilişkiler var olduğunu belirterek, Amerika’nın İran’a karşı artan baskılarına işaretle, Amerika’nın bölgedeki hezimetlerinden bakışları saptırmak için İran’a baskıları arttırdığını söyledi.

Amerikan baskılarının İran’ın bölge ve dünya barış ve istikrarına katkı sağlamasından vazgeçirmeyeceğini ifade eden Abdullahiyan, Amerika’nın İran petrol satışını engelleme çabasının yenilgiye mahkum olduğunu söyledi.

Taraflar görüşmede Suriye’deki siyasi süreç ve terörizmle mücadele konularının olumlu olduğunu ve Yemen’de siyasi çözüm yolun olması gerektiğine vurgu yaptılar.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.