AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Rusya ve Azerbaycan 3’lü zirvesi bugün Bakü’de düzenlendi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla bugün İran, Rusya ve Azerbaycan Cumhuriyeti 3’lü zirvesi düzenlendi. İran Cumhurbaşkanı, 3’lü işbirliğinin önemine, terörizmle mücadeleye, komşularla ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı.

İran, Rusya ve Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanları bugün 3’lü zirvede biraraya gelerek, 3 ülkenin ilgilendiği konular, bölgesel ve uluslararası meseleleri masaya yatırdılar.

Bu zirvede İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir konuşma yaptı.

İran Cuhurbaşkanı Hasan Ruhani konuşmasında, muhtelif konularla ilgili İran’ın görüşlerini açıkladığı bu zirvede, komşularla ilişkileri geliştirmeye vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölge ve dünyadaki mevcut gelişmelere dikkat çekerek, 3 ülke arasında ilişkilerin daha da derinleştirilmesinin öneminin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ortak tehditlere karşı da İran, Rusya ve Azerbaycan cumhuriyetinin işbirliğinin daha da artmasına dikkat çekerek, İran’ın politikasının komşularla ortak çıkarları bulma yollarını aramak olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, bölge ülkeleriyle çok taraflı diyalog mekanizmasını sorunların çözümü için oldukça yararlı olarak niteledi.

3 ülkenin muhtelif kültürel, dini ve toplumsal yakınlıkları ve ortaklıklarına dikkat çeken Ruhani, bu durumdan 3’lü ilişkilerin geliştirilmesi için en iyi şekilde yararlanmak gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, ekonomi imkanları, zengin doğal kaynakları, enerji ve de coğrafi konumlarının 3 önemli ve komşu ülkenin işbirliğinin güçlendirilmesi için yararlanılması gereken diğer fırsatlar olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Rusya ile İran’ın ikili ilişkilerinin son yıllarda iyi şekilde geliştiğine ve bu ülkelerle imzalanan anlaşmalara işaret eden Ruhani, bu ilşkilerin 3’lü işbirliği sürecini geliştirebileceğini vurguladı.

İran Yürütme Erki Başkanı Bakü Zirvesi’nde İran, Azerbaycan ve Rusya’nın 3’lü işbirliğinin 3. hiçbir tarafın lehine olmadığını, bunun bölgedeki sorunlara karşı yeni fırsatlar sağlayabileceğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 3 komşu ülkenin enerji, turizm, bankacılık, taşımacılık, yatırım, gümrük, liman ve transit gibi alanlarda ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla 3’lü anlaşmaların imzalanmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında İran Cumhurbaşkanı, ciddi bir bölgesel ve küresel tehdit ve huzur, emniyet ve sebat bozucu olan terörizm ve radikalizmin ortaya çıkması ve büyümesine dikkat çekerek, bölgemizde her zamankinden daha fazla huzur, barış, sebat ve emniyete ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.