İslami Davet

İran-Rusya’dan doğalgaz ve petrol alanında büyük işbirliği

28 Ekim 2017 12:41

İran Milli Petrol Şirketi Keşif Bölümü Yönetim Heyeti Kefili Seyyid Salih Hindi, Rus şirketlerin Avrupalı, Çinli ve Güneydoğu Asyalı şirketlerle stratejik bir birlik kurmaları vasıtasıyla İran’ın petrol ve doğalgaz pazarından daha büyük bir pay elde edebileceklerini bildirdi.

İran ile Rusya’nın İran’da ve özellikle de sığ denizlerde petrol ive doğalgaz alanında ortak keşif projeleri üzerinde müzakere yaptığını belirten Hindi, sözlerine şunları da ekledi: İran Milli Petrol Şirketi, Rus şirketlerle yeterli işbirliği anlaşmaları imzalayarak halihazırda bu projelerin hayata geçirilmesine çalışıyor. Aldığımız raporlara göre, İran Milli Petrol Şirketi olarak, Rusya’nın Lukoil, Rosneft, Tatneft, Gazprom ve Gazprom Neft şirketleriyle mutabakat zaptı imzalayarak petrol ile doğalgaz sahalarını geliştirmek üzere 10’u aşkın işbirliği sözleşmesinin yapılmasını bekliyoruz.

İran Milli Petrol Şirketi Keşif Bölümü Yönetim Heyeti Kefili ilaveten Rusya’nın dev petrol şirketi Lukoil ile aralarındaki işbirliğine işaret ederek, “Rus şirketlerin kabiliyetlerinden yararlanmaya karar verdiğimizden dolayı yabancı şirketlerle sözleşme imzaladığımız takdirde bu şirketler Lukoil ile de ortak olacaklar” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda İran ile Rusya’nın siyasi alandaki yakın ortaklığına eşgüdümlü bir şekilde gelişmeye başlayan ekonomik ilişkilerinin doğrultusunda, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ülkenin İran’ın petrol ve doğalgaz alanında işbirliği yapma potansiyeline sahip olduğunu açıklamıştı.

İran-Rusya’dan doğalgaz ve petrol alanında büyük işbirliği Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık