AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran-S.Arabistan işbirliği fitneleri engelleyecektir

İslam nizamının maslahatını teşhis konseyi başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani bugün Suudi Arabistan büyükelçisi Usama El’Senusi’nin veda görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkiler düzeyinden memnun olmadığını belirtirken, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi yolundaki engellerin kaldırılmasını istedi.
Söz konusu görüşmede Rafsancani, İran ve Arabistan’ı bölge ve İslam dünyasının iki etkili ülkesi olduğuna değinerek, Tahran ve Riyad işbirliğinin her iki ülke halkının yanısıra bölge için de büyük çıkarlara sebep olabileceğini belirtti.
Ayetullah Rafsancani Arabistan ziyareti sırasında kral Abdullah ile vardıkları anlaşmalara işaretle onların ilkesel anlaşmalar olduğunu belirtip, her iki ülke yetkililerinin söz konusu anlaşmaları gerçekleştirmeleri gerektiğini, fakat şimdiye kadar bu önemli olayın gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.
İslam nizamının maslahatını teşhis konseyi başkanı ayrıca iki ülke İslam alimleri arasındaki görüş ayrılığın İslam dünyasında olumsuz etkileri olabileceğini, bu yüzden önermiş olduğu İran ve Arabistan din alimlerinden oluşan heyetin, mezhep ihtilaflarına son verebileceğini belirtti.
Söz konusu görüşmede Arabistan büyükelçisi de iki ülke arasındaki mesafenin İslam dünyası için zararlı olduğunu ifade ederken, İran ve Arabistan işbirliğinin her iki ülke halkının çıkarlarını sağlayabileceğini belirtti.
Umsama El’Senusi İran halkının sahip olduğu kültür ve medeniyetini överken, karşılıklı ilişki düzeyinin iki halkın istediği düzeyde olmadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.