HaberlerİranOrtadoğu

İran, sahte Arap Körfezi adının kullanılmasına tepki gösterdi

İran İslam cumhuriyeti sivil havacılık kurumu başkanı “Fars körfezi” adı yerine sahte “Arap Körfezi” adının kullanıldığı için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne (ICAO) itirazda bulundu.

İran İslam cumhuriyeti sivil havacılık kurumu başkanı pilot Hamid Rıza Pehlivani, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun bir genelgesinde yasal ve asil “Fars Körfezi” adı yerine çakma “Arap körfezi” adının kullanılması nedeni ile dün ICAO’nun başkanı Raymond Benjamin’e itiraz mektubu gönderdi.

Pehlivani, Fars Körfezi adının, BMT’nın sayısız yazışma direktifleri doğrultusunda diğer her hangi bir adın yerine kullanılması gerektiğine işaretle, BMT bünyesinde çalışan ICAO’nun da bu direktif doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İran İslam cumhuriyeti sivil havacılık kurumu başkanı pilot Hamid Rıza Pehlivani’nin itiraz mektubunda İran İslam cumhuriyeti toprak bütünlüğüne vurgu yapılırken, ICAO başkanından yapılan hatanın düzeltilmesi ve bu sorunun tamamen çözülmesi için uygun yolların bulunmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.