HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Sanayi Bakanı: İran dış ticaretinin petrole bağımlılığı sıfıra inmiştir

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Fatemi Emin, halihazırda İran dış ticaretinin petrole bağımlılığının bittiğini söyledi.

Kum’a yaptığı gezi sirasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Fatemi Emin, ”2020 yılında İran petrol dışı ihracatı 35 milyar dolarken, geçen yıl bu rakam 48 milyar dolara yükseldi. Bu yılın ilk 4 ayında da petrol dışı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artış kaydetmiştir” dedi.

Ülkenin ekonomik durumunun iyiye gittiğini ifade eden Fatemi Emin, ”Enflasyon, işsizlik, konut ve geçim sıkıntılarına rağmen ülke ekonomisinin genel yönü ümit vericidir” değerlendirmesinde bulundu.

Birçok üründe üretim oranının arttığını gözlemlediklerini kaydeden Fatemi Emin, ”Son bir yılda çelik üretimi yüzde 5, alüminyum üretimiyse yüzde 15 büyüme göstermiştir” diye konuştu.

Fatemi Emin konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Otomotiv, beyaz eşya, cam malzemeleri, bakır vb. bu üretim artışı sürmektedir. Bitkisel yağ gibi ürünlerde de kaçakçılığı önlediğimiz için üretimin düştüğünü görüyoruz.

Yılbaşından beri Afrika ülkeleri ile Rusya’ya ihracat sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 35 artış yakaladı.

Öte yandan Otomotiv üretimi de bu yılın ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 300 büyümüştür. Bu büyüme otobüs, minibüs, hafif ticari araç ve kamyonette yüzde 120’yıl buldu”.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.