HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran savaş gemilerinin açık denizlerde başarılı operasyonu

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani, Sehend kruvazörü ve Mokran liman gemisi uluslararası açık denizlerin en uzak noktalarını ve dünyanın en sert okyanusu olan Atlas okyanusunu başarı ile katettiklerini belirtti.

Salı günü İran’ın haber kanalında bir programa katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral İrani, tamamen İranlı uzmanların inşa ettiği Sehend kruvazörü ve Mokran liman gemisinden oluşan 75. Deniz görev grubu İran karasularına girdiğini ve önümüzdeki bir kaç gün içinde limana yanaşacağını belirterek şöyle dedi:

Bu deniz görev grubu dört ay süren görevini başarı ile tamamladı. Sehend kruvazörü ve Mokran liman gemisi denizlerde ve okyanuslarda 45 bin kilometre yol aldı. 75. Deniz görev grubu Hint, Güney ve Kuzey Atlas okyanuslarını katetti.

Amiral İrani şöyle devam etti:

75. deniz görev grubunun çıktığı görev, deniz kuvvetlerinin gücünün zirvesinde yer aldığını ortaya koydu ve İran İslam Cumhuriyeti’nin iktidarını tüm dünyaya gösterdi.

Amiral İrani, Sehend kruvazörü İranlı uzmanlarca tamamen yerli imkanlar ve teknolojilerle inşa edildiğini ve Cemaran kruvazörü kuşağından bir kruvazör olduğunu ve tüm teçhizatı güncelleştirilen teçhizattan ibaret olduğunu kaydetti.

Amiral İrani ayrıca, 75. Deniz görev grubu sınırlarının kenarından geçtiği ülkelere “Biz yapabiliriz” mesajı verdiğini belirterek şöyle ekledi:

Biz yaptırım ve tehditlere rağmen öz güven duyduğumuz ve cihatçı ve inkılapçı ruhumuzla İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin fermanı üzerine dünyanın her yerinde görev yapabiliriz.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.