HaberlerİranOrtadoğu

İran savunma bakanı, Amerika’nın güvenlik ve insan hakları ihlallerinin üzücü olduğunu vurguladı

İran İslam cumhuriyeti savunma bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehgan “Mayın hakkında bilgilenme ve Mayın ile mücadele” günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Amerika’nın Irak ve Suriye ile Yemen’deki müdahalelerinin büyük insani facialara yol açtığını, güvenlik ve insan haklarını savunma sloganıyla birlikte yaptığı ihlallerin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Hüseyin Dehgan Sovyetler birliğinin çökmesinden sonra Amerika’nın tek kutuplu dünya düzen kurma doğrultusunda Afganistan ve Irak ile diğer ülkelere yaptığı müdahalelerin güvensizlik ve insani faciaya sebep olduğunu belirtti. Amerika’nın 2. Dünya savaşı sonrasında farklı ülkelere yaptığı saldırı ve müdahaleler sonucu 20 ila 30 milyon insan katledildi.

Amerika doğrudan ya da dolaylı olarak Endonezya, Vietnam, Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Yemen, latin amerika ülkeleri, Kore ve diğer ülkelere saldırıp, müdahale ederek milyonlarca masum insanı katliamdan geçirdi. Amerika ayrıca Filistin halkının Irkçı ve terörist İsrail rejimi tarafından katledilmesi ve Yemen halkının Suudi Arabistan dikta rejimi tarafından katliamdan geçirilmesinden sorumludur.

Amerika soğuk savaşın son bulduğu günden beri de özgürlük ve demokrasi getirme iddiasıyla saldırıya geçip, Müslüman milletler başta olmak üzere dünya halkının katliamına ve mülteci durumuna düşmesine, yoksulluk ve açlık içinde kıvranıp hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Amerika Tekfirci El-Kaide ve DAEŞ gibi terör örgütlerini kurdurup kullanmaktadır. Amerika terörizmle mücadele örtüsü altında diğer ülkelere saldırıp, yıkıcı ve yayılmacı girişimlerini ve karanlık emellerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Amerika ve bölgesel müttefikleri terör örgütlerine her türlü konvansiyonel silah ve kimyasal silahlarla donatıp, onları devletlerin meşru askeri ve polis güçlerine ve hatta sivil halka karşı kullandırmaktadır.

Amerika ve işbirlikçileri, Suriye topraklarında bulunan ve Türkiye sınırlarına yakın Hanşeyhun’da teröristlere kimyasal silahlar kullandırdı. Ardından Suriye hükümetiyle Ordusuna karşı füze saldırıları yaptı. Amerika ve NATO müttefiki Avrupa ülkeleri Saddam rejimini de kimyasal silahlarla donattı. Irak’ın devrik Baas rejimi hem Irak halkına ve hem de İran halkına karşı kimyasal silahlar kullandı. Saddam rejimi ırak’ın Halepçe şehir halkına karşı kimyasal silah kullanmadan önce İran’ın yerleşim bölgeleri ve Serdeşt dini şehir halkına karşı kimyasal bombalar ve kimyasal silah başlıklı füzeler kullandı. İran halkından en az 120 bin masum insan, o saldırılar sonucu kimyasal silahlardan dolayı yaralandı ve on binlerce de şehti düştü.

Amerika’nın Balkanlar savaşında ve Afganistan ile Irak’ta uranyumlu nükleer mermiler ve mühimmat kullandı. Bu silahların onlarca yıl etkileri devam ediyor. Çevre hayatı uranyumlu mühimmat sonucu kirlenmekte, kanserler ve diğer hastalıklara da sebep olmaktadır. Amerika’nın Japonya şehirlerine de Atom bombası atmış olması da Japonya halkının onlarca yıldır hayatını tehdit etmektedir. Amerika ve desteklediği ırkçı İsrail rejiminin kullandıkları misket bombaları ve mayınlarda insan hayatını tehdit etmektedir. Amerika Irak ve Afganistan’da bol miktarda Anti-personel mayınlar kullanmıştır.

Her gün bu ülkelerde insanlar mayınlara basarak hayatını kaybetmekte ve ya sakat bırakılmaktadır. Anti-personel mayınlarla misket bombaların kullanımının, depolanmasının, üretim ve devredilmesinin yasaklanması ve imhası ile ilgili anlaşmanın imzalanmasının üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen bu silahlar Amerika ve İngiltere gibi batılı ülkelerde üretilip, diğer ülkelere karşı doğrudan ya da Suudi krallık rejimi ve soykırımcı İsrail rejimi gibi kendi işbirlikçisi rejimler tarafından kullanılmaktadır.

BM’nin 2017 istatistiklerine göre, anti-personel mayınları ile mücadelede başta Irak ve Afganistan olmak üzere çatışma bölgelerinde acil yardıma ihtiyaç duyuluyor. Söz konusu istatistiklere göre, mayınla mücadele çalışmaları için bu yıl Afganistan’da 124 milyon, Irak’ta 75 milyon, Suriye’de 52 milyon ve Yemen’de 17 milyon dolara ihtiyaç olacağı öngörülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.