HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi: Suriye’deki Yabancı Güçler Suriye’den Ayrılmalıdır

İslami İran savunma bakanı tuğgeneral Emir Hatemi, Suriye devletinin izni olmadan Suriye topraklarına giren yabancı ülkelerin güçlerinin bu ülkeden ayrılmalarını istedi.

İran savunma bakanı dün Rusya el’Yevm televizyon kanalına verdiği demeçte, Türkiye yetkililerine hitaben, onlardan Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik kaygılarını Suriye hükümetiyle beraber halletmelerini istedi.

İran savunma bakanı, Amerika’nın Ortadoğu siyasetlerinin sonucu olarak bölgedeki buhran ve çatışmaların daha da şiddetlenmesi konusunda da uyarıda bulunarak, Amerika’nın bölgedeki siyasetleriyle IŞİD’in yenilgisinin direk ilişkisinin olduğunu kaydetti.

İran savunma bakanı daha önce de, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Moskova’da 7. Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, bölgede terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğramasını Amerika’nın bölgedeki siyasetlerinin yenilgiye uğraması olarak nitelemiş ama bu yenilginin de Amerika’nın bölgeyle ilgili düşmanlıklarının yeni bir döneme girmesine neden olduğunu söylemişti.

İran savunma bakanı Moskova Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ”Çeşitli alanlarda tırmanan terörizmin istihbarat ve güvenlik alanında bölgesel işbirliğini bir gereklilik haline getirdiğine inandıklarını belirterek, İran, Suriye, Irak, Rusya ve Türkiye’nin DEAŞ’le mücadele işbirliğindeki deneyimlerinin bölgede tüm ülkeler için bir model olabileceğini” söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.