İslami Davet

İran Savunma Bakanı ile Türk Büyükelçi, referandumu görüştü

26 Eylül 2017 20:25

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, IKBY’nin ayrılık referandumundan kaynaklanan güvenlik etkilerinin sonuçlarından endişe duyduğunu dile getirerek, İran’ın bölge ülkelerinin bölünmesine ve coğrafi sınırların değişmesine karşı olduğunu vurguladı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi bugün Tahran’da Türkiye Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile yaptığı görüşmede, İran’ın bölge ülkelerinin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygıya dayalı ilkeli politikasına temasla, ırak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak halkı ve hükümeti IŞİD ile mücadele verirken referandum düzenlemesinin, teröristler, bölgesel ve uluslararası hamilerinin sahasında oynadığına benzediğini kaydetti.

Savunma Bakanı, IKBY yetkililerinin referandum düzenleme girişimlerinin Kürt halkı başta olmak üzere Irak vatandaşları için sorunlara yol açacağını belirtti.

Görüşmede Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de, bölgedeki kritik gelişmelere temasla, IKBY’nin tek taraflı referandum kararının bölgede endişe ve istikrarsızlığa neden olduğunu ifade ederek, Ankara’nın IKBY yetkililerinden Irak anayasasına aykırı bu yanlış yoldan dönmelerini ve tek taraflı girişimlerini durdurmalarını beklediğini kaydetti.

İran Savunma Bakanı ile Türk Büyükelçi, referandumu görüştü Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık