Afrikaİran

İran Savunma Bakanı, Moritanya Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı General Emir Hatemi bugün Moritanya Cumhurbaşkanı ve Savunma Bakanı ile ayrı ayrı görüştü.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi Nouakchott’ta Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdul-Aziz ile yaptığı görüşmede, Batı Asya ve İslam dünyasındaki gelişmeleri ele alarak, İslam dünyasının mazlum Filistin halkına her türlü yardımına vurgu yapıp, Moritanya’nın Filstin’e destek verme yaklaşımından dolayı teşekkür etti.

İran Savunma Bakanı iki ülkenin ikili ve uluslararası münasebetlerinin geliştirilmesini de istedi.

Moritanya Cumhurbaşkanı da görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’ne terörizmle mücadelelerinden dolayı teşekkür ederek, İran’ın muhtelif alanlardaki başarılarını takdir edip, ikili münasebetlerin daha da derinleşmesi ve gelişmesini istedi.

İran Savunma Bakanı General Hatemi, Moritanya temasları kapsamında bu ülkenin Savunma Bakanı Muhammed Gazvani ile görüştü.

General Hatemi bu görüşmede iki ülkenin dini ve kültürel ortaklıklarının coğrafi mesafeye rağmen karşılıklı ilişkilerin gelişmesine neden olabileceğini belirterek, “ABD’nin tüm düşmanlıkları ve acımasız yaptırımlarına karşın İran İslam Cumhuriyeti olarak ilerleme kaydetmeye devam edeceğiz. Moritanya da dahil olmak üzere tüm Müslüman ülkelerle bilimsel, teknolojik ve diğer konularda elde ettiğimiz kazanımları paylaşmaya hazırız.” dedi.

Moritanya Savunma Bakanı da bu görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin gücünü “tüm İslam dünyasının gücü olarak” nitelendirerek, İran’ı terörle mücadelede sarfettiği büyük çabalardan dolayı takdir etti.

Öte yandan karşılıklı ilişkilerin ele alındığı görüşmede İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hatemi Moritanyalı mevkidaşını Tahran’a davet etti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 15 Temmuz 2020 (8) içerik yüklenmiştir.