HaberlerİranOrtadoğu

İran savunmasının güçlendirilmesi tam ciddiyetle sürdürülecek

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi sekreteri Ali Şemhani, İran füze programının önleyici olduğunu ifade ederek programın milli güvenlik öncelikler doğrultusunda ciddiyetle devam edeceğini söyledi.

Umman Dışişleri Bakanı ile Tahran’da görüşen Şemhani, iki ülkenin güçlü, köklü ve gelişmekte olan ilişkilerine işaretle iki ülkenin bölgesel konularda ortak görüşlere sahip olduklarını söyledi.

Şemhani, ‘’Komşularla ortak menfaatlerin temini için yapıcı ve çok yönlü ilişkilerin gelişmesi İran dış politikasının en önemli önceliğidir’’ dedi.

Şemhani, ABD’nin KOEP ile ilgili ahde vefasızlığı ve Avrupa’nın bu konuda çekimser kalmasına değinerek bunun bölge ülkelerinin sorunlarını çözümde yerel çözüm yolları üretmek için örnek olduğunu söyledi.

İran kendi çevresinde bir çok tehditle karşı karşıyadır. İran’ın ciddi sorunlara sürüklenmesi amacıyla İran komşuluğunda ve bölge ülkelerinde yabancı devletlerin bir çok deniz, kara ve hava üssü bulundurması özellikle Amerikanın başlıca bölgesel siyasetleridir. İran İslam Cumhuriyeti bu tehditleri dikkate alarak kendi savunma ve askeri programlarını bu tehditleri savacak şekilde planlamış ve yürütmektedir.

Nitekim İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bu konuyla ilgili yaptığı bir konuşmada Avrupa ülkelerinin Amerika ile birlikte hareket etmesini ve füze meselesini bahane ederek İran’a baskı yapmaya çalışmalarını eleştirerek şöyle demiştir:

“…İran’ın savunma gücü ve İran’ın bölgedeki varlığı gibi konularda Avrupalılar Amerika ile birlikte hareket etmekten kaçınmalılar. Çünkü biz, kesinlikle Avrupalıların Amerika ile ses sese vermesini kabul etmeyiz…”

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi de bu hususa temasla, İran İslam Cumhuriyetinin kesinlikle kendi müdafaa meselelerine müdahalede bulunma iznini hiç kimseye vermeyeceğini bildirdi.

İran 8 Yıllık savaş tecrübesinden yararlanarak şu anda askeri teknik alanlarında üstün bir savunma ve taktik hususunda en üst seviyede bulunmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti ayrıca bölgenin güvenlik ve selametini de dikkate alarak bölge ülkelerinden güvenlik açısından bölgesel işbirliğinde bulunmayı ve kendi iktidar ve gücünü kullanarak bölgeye yönelik tehdit ve komplolara karşı birlikte karşılık vermeyi teklif etmiştir.

Umman dışişleri bakanı Yusuf Bin Alevi’nin dünkü açıklaması da bu konuyla alakadar olarak dikkat çekicidir. İran’ı, güvenilebilinir bir dost, ortak ve komşu olarak niteleyen Yusuf Bin Alevi, bölge güvenliği ve istikrarının sağlanmasında İran’ın rolünü takdir ettiklerini dile getirdi.

Yusuf bin Alevi ayrıca İran İslami Şura meclis başkanı Ali Laricani ile de görüşmesinde, bazı ülkelerin, İran İslam Cumhuriyetinin savunma ve füze siyasetlerinden korktuklarını, ancak onların bu korkularının yersiz olduğunu, zira bölgeye egemen bu kritik ortamda İran’ın kendi güvenliğini koruması için askeri güce sahip olmasının kaçınılmaz bir zaruret olduğunu bildirdi.

Uluslararası meseleler uzmanı Seyyid Ahmed Hüseyni, bir ülkenin savunma kapasitesi ve gücünün düşmanlara karşı mukabelede etmede temel bir faktör olduğunu ve bu hususta her türlü gafletin kritik Ortadoğu bölgesinde risk olduğunu ve pişmanlığa sebep olabileceğini bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi ise Camı Cem kanalına yaptığı açıklamada, İran’ın füze meselesi ve savunma meselesinin yalnızca İran’ı ilgilendireceğini ve ülkenin toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin savunmasıyla ilgili olan İran’ın savunma gücünün asla müzakere edilemez olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı