AsyaHaberler

İran, ŞİÖ’nün aktif bir üyesidir

İran İslami irşad ve kültür bakanı İran’ın sahip olduğu yüksek kültürel kapasitesinin Şanghay işbirliği örgütüne üye ülkelerin kültürel gelişmesinin tamamlayıcısı olabileceğini belirtti.

Şanghay işbirliği örgütünün çalışmaları kulisinde Pekin’de açıklama yapan İran İslami kültür ve irşad bakanı Seyyid Muhammed Hüseyni, dünya nüfusunun %25’ini kapsayan Şanghay işbirliği örgütünün doğu milletlerin kültürlerini ve değerlerini yaymakta etkili olabileceğine değinerek, bu teşkilatlanmanın batının kültürel saldırısına karşı koyma gücüne sahip olduğunu belirtti.

Şanghay işbirliği örgütü kültürel toplantısına katılan Hüseyni, İran’ın eski önemli tarihi konumuna dikkate alan teşkilat üyelerinin İran ile kültürel işbirliklerinin geliştirilmesini istediklerini belirtti.

İran İslami kültür ve irşad bakanı ayrıca Çin ile kültürel işbirliği alanlarının genişletileceğini dikkat çekerek, İran’ın, Çin’in değişik bölgelerinde kültürel faaliyetlerini güçlendirme konularında Çinli makamlarla anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Bilindiği üzere Şanghay işbirliği örgütünün kültür bakanlarının 7. oturumu Çin’in Haynan eyaletinde ve iki gün süre ile gerçekleşirken, İran bu oturuma gözlemci olarak katılmış bulunuyor. Şanghay işbirliği örgütü 2001 yılında ve Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan tarafından kuruldu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.