HaberlerİranOrtadoğu

İran, Siyonist cinayetlerin aydınlanması için gerçekleri arayan komitenin kurulmasını istedi

İran İslam cumhuriyeti dün yaptığı açıklamada Siyonist rejimin son cinayetlerini ve Amerika elçiliğinin Kudüs’e taşınmasının sonuçlarını incelemek için gerçekleri arayan komitenin kurulmasını istedi.

Bu öneri dün İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı-İİT üst düzey uzmanların olağanüstü toplantısında gündeme geldi.
Oturuma 57 İslam ülkesinden katılan uzmanlar, İslam dünyasının, işgal edilen topraklarda yaşanan olaylarla ilgili tutumları tedvin ettiler.
Otrumun bildiri belgesi bugün İİT olağanüstü dışişleri bakanları ve de zirve toplantısında ele alınarak onaya sunulacaktır.
Filistinlilerin Siyonist rejim tarafından acımasızca katliam edilmesinin uluslararası toplumda kınanması ve siyonist İsraillilerin işlediği cinayetlerden dolayı uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlayacak yapının kurulması ise söz konusu bildiri belgesinde gündeme alınan konulardan biridir.

İİT olağanüstü dışişleri bakanları ve de zirve toplantısı, siyonistlerin Gazze’deki son cinayetlerini ve Amerika elçiliğinin Kudüs kentine taşınmasını kınamak için düzenlenecektir.

İran İslam cumhuriyeti cımhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dışişleri bakanı Muhamemd Cevd Zarif söz konusu toplantıya katılacaklardır.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.