HaberlerİranOrtadoğu

İran, Siyonist rejim parlamentosunun ırkçı yasasını kınadı

İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Siyonist rejim İsrail parlamentosunun ‘Yahudi ulus devlet’ tasarısını kınayarak, işgal topraklarında Apertheid kanununun Filistin milletinin çabası ve direnişiyle yok olacağını söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Kasımi, ‘Yahudi ulus devleti’ yasası ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Siyonist ve ırkçı Siyonist rejim Filistin’in işgali ve ana toprak sahiplerinin katliamı üzerine şekillenmiştir ve Siyonist rejim parlamentosunun son yasası da bu rejimin ırkçı faaliyetlerinin onayıdır’’ dedi.

Kasımi, ‘’Amerika’nın Siyonist rejime destekleri ve Trump yönetiminin büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı, bazı Arap ülkelerinin ırkçı İsrail ile ilişkilerini normalleşme çabaları, Siyonist rejimin Filistin halkını katli, uluslararası kuralları çiğnemesi, Siyonist rejime yaptıklarını daha küstahlıkla devam cesareti vermiştir ve bu rejimin siyasetleri bölgede güvensizliğin ve istikrarsızlığın daha da artmasına neden olacaktır’’ dedi.

Irkçılık ve Apertheid döneminin sona erdiğini ifade eden Kasımi, Irkçılığı Filistin’de Filistin halkının cabası ve direnişi ile son bulacağını söyledi.

Terör rejimi İsrail, geçtiğimiz perşembe günü bütün tepkilere rağmen ‘Yahudi ulus devleti’ tasarısını kabul etti.

Sert tartışmalara neden olan yasanın kabul edilmesinin ardından Filistin asıllı İsrail milletvekilleri tasarının yazılı olduğu kopyaları yırtarak yasayı protesto etti.

Protesto nedeniyle mecliste tansiyon artarken, görevliler Filistin asıllı milletvekillerini meclis salonundan dışarı çıkardı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.