HaberlerOrtadoğuSuriye

İran-Suriye Dostluğu Olmasaydı Bu Zaferleri Kazanamazdık

“Bugün Suriye dostlarının desteği ile de hala ayaktadır. Eğer Suriye’de terör örgütleri başarılı olsalar idi bu Lübnan’ı etkileyecekti. Eğer İran İslam Cumhuriyeti ve Hizbullah olamasaydı Suriye’de terör örgütleri karşısında bu zaferleri elde edemeyecektik”
İran Haber Ajansı – Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad, el Alam kanalına yaptığı açıklamada ülkesinin İran ile olan işbirliği ve Hizbullah gibi direniş güçleri ile birlikte Rusya’nın Şam’a verdiği desteğin terör ile mücadeledeki önemine değindi.

Bölgedeki Asıl Sorun İsrail-Arap Çatışmasıdır

Suriye’nin Arap dünyası içerisinde İsrail’e karşı olan ve hatta Filistin meselesi üzerinden bu karşıtlığı ideolojik ve kültürel bir seviyeye taşıyan tek ülke olduğunu kaydeden Faysal Miktad, Suriye’nin bölgede var olan Arap-İsrail çatışmasının sonucu olarak hedef alındığını söyledi.

Arap dünyasının Filistin meselesine olan duyarsızlığı sonucunda meydanın Trump’a kaldığını ve Kudüs kararının da bu nedenle alındığını vurgulayan Faysal Miktad; “Bu karara kısa süreli bir itiraz gördük ki bunun nedeni de Arapların itirazlarını susturmak ve halkı kandırmak içindi. Diğer bir taraftan Suriye’de yaşananları ve İsrail rejiminin Suriye’ye müdahalesini gizlemekteler. Bugün herkes İsrail’in IŞİD terör örgütünü desteklediğini bilmektedir. Suriye’de el Nusra terör örgütüne her türlü askeri ve tıbbi yardımlarını doğrudan yapmaktadır” dedi.

Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma kararını daha öncede gündeme getirdiğini ancak şartlar bunun için hazır olmadığı için vazgeçtiğini kaydeden Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı kararın uluslararası hukuka tamamen aykırı olduğunu belirterek “Ülkeler halkların iradesi ve mücadeleleri ile kurulur. Bir takım merasimler ve kararlar ile değil” ifadelerini kullandı.

Bazı Arap Liderleri Suriye’nin Devrilmesi İçin Saat Saymakta

Batılı ülkelerin ve işbirlikçilerinin Suriye halkını ve tüm alt yapısı hedef alarak yok ettiklerini ve Suriye’nin 1 hafta, 10 gün ve ardından 2 haftada devrileceğine inandıklarını belirten Faysa Miktad “Hatta bazı zamanlar bu ülkeler Suriye’nin devrilmesini saat sayarak bekliyorlardı. Ben hangi ülke liderlerinin bu bekleyiş içerisinde olduklarını çok iyi biliyorum. Ancak biz direnerek yılları devirdik ve şuanda ise aradan geçen 7 yıl sonrasında sona gelmiş durumdayız” dedi.

“Bugün Suriye dostlarının desteği ile de hala ayaktadır. Eğer Suriye’de terör örgütleri başarılı olsalar idi bu Lübnan’ı etkileyecekti. Eğer İran İslam Cumhuriyeti ve Hizbullah olamasaydı Suriye’de terör örgütleri karşısında bu zaferleri elde edemeyecektik” ifadelerini kullanan Faysal Miktad son olarak Suriye’de sona gelindiğini ve ordunun tüm bölgeyi temizlemeye devam etiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.