HaberlerİranOrtadoğu

İran-Suriye ilişkileri köklü ve stratejiktir

İran Dışişleri Bakanı Menuşer Mutteki, İran-Suriye ilişkilerinin stratejik, köklü ve derin olduğunu söyledi.

Mutteki, Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye-İran ilişkilerinin, iki ülke liderinin talimatları sayesinde 30 yıldan bu yana devam ettiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı, İran ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin de köklü olduğuna ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye çalıştıklarına değinerek siyasi görüş alışverişinin devam ettirilmesi çağrısında bulundu.

İranlı Bakan, Gürcistan ile ticari ilişkileri genişletme komitesi kurulması üzerinde anlaşmaya varıldığını dile getirerek “İranlı şirketler Gürcistan’da kalkınma ve projelerin geliştirilmesine katkıda bulunacak” dedi.

Öte yandan Vashadze, İran’ın barışçı nükleer enerjiye sahip olma hakkını vurgulayarak İran nükleer programı sorununun barışçı yollarla çözümlenmesi gerekliliğine dikkat çekti.

Vashadze, “İran’la yaptığımız ve iki ülke ilişkilerini pekiştirme amaçlı bir çok komitenin kurulması ile sonuçlanan görüşmelerden memnunuz” diyerek İran’ın Gürcistan’da özellikle enerji alanında projelere katılımını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.