İslami Davet

İran, Suriye krizinin çözümü için yeni bir yol haritası sundu

19 Eylül 2012 7:21

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye krizinin çözümü için yeni bir yol haritası sundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’de önceki gün düzenlenen, Mısır, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının katıldığı üçlü oturumda, Suriye’de tarafların eş zamanlı olarak çatışmaları durdurması, yabancıların müdahalesi olmaksızın, Şam yönetimi muhaliflerine eğitim, askeri ve mali desteklerin durdurulması önerisinde bulundu.

Salihi, Suriye hükümeti ve muhalifler arasında görüşmelerin başlaması ve bütün hareket ve grupların katımlıyla ulusal barış komitesinin kurulmasını isteyerek, “Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve İran’dan oluşan dörtlü temas grubundan, gözlemcilerin, şiddetin durması ve görüşmelere gözlemcilik yapmaları gerektiğini” söyledi.

Salihi açıklamasında ayrıca, Suriye halkının kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesinin gerektiğini, toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin, ulusal birlik ve bağımsızlığını koruması gerektiğini hatırlatarak, ”Bölge ülkeleri, bütün imkanlarını ve sahip oldukları bütün potansiyellerini kullanarak, bu süreçte, başarılı olmak için çalışmalılar” dedi.

Diğer taraftan oturum sonunda Salihi düzenlenen ortak basın toplantısında,
”Anlaşabildiğimiz şeyler anlaşamadıklarımızdan daha fazla” diyerek, hedeflerinin barışı sağlayacak çözüm bulmak olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu vesilesiyle Newyork’ta tekrar bir araya geleceklerini bildiren Salihi, İbrahimi ile koordineli halde olduklarını anlattı.

Salihi, bir gazetecinin sorusu üzerine, Suriye hükümetine, ”halkın isteklerini dikkate al” tavsiyesinde bulunduğunu, bunun üzerine medyanın ”İran taraf mı değiştiriyor” şeklinde makaleler yazarak kendilerini taraf değiştirmekle suçladığını iddia etti.

Salihi, Suriye’deki krizin bu ülke içerisinde Suriyeliler tarafından çözülmesi gerektiğini ve dış müdahalelere karşı olduklarını ifade ederek, ”Suriye’deki kriz diyalog yoluyla ve barışçıl bir şekilde çözülmelidir” dedi.

İran, Suriye krizinin çözümü için yeni bir yol haritası sundu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık