HaberlerİranOrtadoğu

İran-Suriye meclis başkanları görüştü

İran ve Suriye meclis başkanları, Tahran’da gerçekleştirdikleri görüşmede, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün iyi bir duruma geldiğini belirterek, her alanda işbirliklerin daha da güçlenmesinin gerekli olduğuna vurgu yaptılar.

İran meclis başkanı Laricani ile Suriye meclis başkanı Mahmud El Abraş görüşmesinde, İran ve Suriye’nin stratejik ilişkilere sahip olduğu vurgulanırken, iki ülkenin bölgesel ve uluslar arası meselelerde ortak siyasetlerinin bulunduğuna dikkat çekilirken, Laricani, iki ülkenin bölgesel alandaki işbirliklerinin, son yıllarda bölgesel gelişmeleri olumlu yönde etkilediğini söyledi.

İran meclis başkanı, açıklamasında, Irak, Filistin ve özellikle de Gazze Şeridi’nde yaşanan olaylara temas eden Laricani, iki ülkenin Filistin halkına yardımı ve Irak’ta güvenliğin sağlanmasıyla ilgili önemli rolünün olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Suriye meclis başkanı da, Şam yönetiminin Tahran’la her alanda ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu söyledi.

Diğer taraftan, Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre,iki meclis baikanı görüşmesinde Türkiye, Suriye, İran ve Irak Meclis başkanlarının biraraya geleceği bir toplantı düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Habere göre, 4 ülkenin meclis başkanlarını biraraya getirecek toplantının gündemini, bölgesel konuların yanı sıra Türkiye, Suriye, İran ve Irak arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve pekiştirilmesi oluşturacak.

Suriye Meclis Başkanı Abraş görüşmede, “Suriye-İran meclisleri arasındaki koordinasyonun, Arap ve İslam davalarına hizmet edeceğini” kaydetti.

Laricani ise “İran meclisinin Suriye ile işbirliğini farklı alanlara yaymak istediğini” belirterek, “Filistin sorununun çözümü ve Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması çerçevesinde İran-Suriye işbirliğinden faydalanılması gerektiğini” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.