AsyaEkonomiHaberler

İran-Suriye ortak bankası kurulacak

Uluslararası Suriye Fuarına katılmak üzere, Şam’a giden İranlı bir ticari heyet, Suriyeli tacirlerle bir araya gelirken taraflar, iki ülke arasındaki ticari fırsatları inceledi.

Suriye Ticaret Odası üyeleri, İranlı tüccar heyetiyle görüşmelerinde İran-Suriye piyasalarındaki ticari fırsatlarla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunarak, iki ülke arası ticari-ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve ekonomik projelerde yatırım yapılmasına ilişkin çözüm yollarını gözden geçirdiler.

Suriye Ticaret Odası Başkanı Bahaeddin Hasan bu ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülkenin araba üretimi, tarım ve çimento sanayisi alanlarında yatırım yapılmasının İran-Suriye arasında ticari ilişki ve işbirliği ortamının gelişmesine yol açabileceğini vurguladı.

Bahaeddin Hasan ayrıca İran, Suriye, Irak ve Türkiye arasında ortak ticari bölgeler oluşturulması gerektiğinin altını çizerken, özellikle de Suriye’nin uluslararası kara yollara bağlanmasından sonra böyle bir girişimin zaruri olduğunu belirtti.

İranlı ticaret heyetine Başkanlık eden Hamidrıza Amili de bu ziyarette, iki ülke yetkililerinin hâlihazırda, ortak bir banka kurma konusunu incelemekte olduklarını bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.