HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran-Suriye ticaret hacmi artırılmalıdır

Suriye Ekonomik ve Dış Ticaret Bakanı ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Ekonomik ve Maliye Bakanı, diğer ülkelerle ilişkilerde İran ve Suriye’nin ilişkileri köprü görevi üstlendiğini ifade etti.

Seyyid Şemseddin Hüseyni bu görüşmede, yapılan Ekonomik Ortak Komisyonların iki ülkenin menfaatlerine olduğunu ifade ederek, diğer ülkelerle ilişkilerde İran ve Suriye’nin ilişkileri köprü görevi üstlendiğini ifade etti.

İran ve Suriye’nin ticaret hacmi yetersiz olduğunu söyleyen Hüseyni, 300 milyon dolar olan iki ülkenin ticaret hacmin yükselmesine vurgu yaptı.

İran Ekonomik ve Maliye Bakanı, en kısa zamanda İran ve Suriye arasında ortak bir banka kurulmasının zaruriyetini anlattı.

Suriye Ekononmik ve Dış Ticaret Bakanı Amir Hüsnü Lütfi ise bu görüşmede, gelecek ayda iki ülke arasında Ekonomik Ortak Komisyonu Oturumu’nun düzenlemesine işaretle, Şubat ayında Şam’da İran’lı ve Suriye’lı tüccarlarının katılmasıyla ortak bir konferans düzenleneceğinin haberini verirken, iki ülkenin özel sektörün sorunlarının giderilmesinde bu konferansın iyi bir fırsat oluşturacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.