HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran, Suriye’yi direniş taraftarı olduğu için destekliyor

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, dün akşamüstü Tahran Üniversitesi Yönetim Fakültesinde, İran’ın Londra Büyükelçiliğinin 1980 yılında işgal edilmesi sırasında şehit düşenlerin anılması münasebetiyle düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, söz konusu işgal olayının önemi ve bu hadisede şahadete eren Büyükelçilik personelinin unutulmaması ve anılarının taze tutulması gerektiğini vurguladı.

Brucerdi konuşmasının devamında batının İran İslam İnkılabının zaferinden bu yana bu ülkeye karşı her tür baskıyı denediği ve en son da, İslami İran’ın barışçı nükleer enerji teknolojisini elde edememsi için elinden gelen çabayı gösterdiğini, ancak hiçbir zaman başarılı olamadığını hatırlatarak “Fosil yakıtlar gelecekte sona eriyor. Biz Tahran reaktörü konusunda, batılıların araştırma ve tıbbi amaçlı olan bu reaktörün yakıtını bile bize vermekten kaçındıklarına şahit olduk. Peki o zaman gelecekte bizim santrallerimizin yakıtını temin edecekleri iddiası inandırıcı olabilir mi” dedi.

Meclis Milli Komisyon ve Dış Siyaset Komisyonu başkanı Burucerdi konuşmasının başka bir bölümünde bölgedeki İslami kıyamlara değinerek “Bugün İslami uyanış olarak anılan şey bir gerçektir ve bu gerçek büyük değişim ve gelişmelerin kaynağıdır aynı zamanda. Bu gelişmelerle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da güç dengeleri değişecektir” dedi.

Brucerdi daha sonra Suriye’deki son gelişmeler ve İran İslam Cumhuriyetinin Suriye hükümetinden yana sergilediği tavrına değinerek “Suriye, Hizbullah ve Filistinli gruplardan yana bir direniş karargahı niteliğindedir. Bu ülke halkının Cumhurbaşkanları Beşşar Esad’a yönelik bakışı olumsuz değil. İslami İran’ın Suriye hükümetini desteklemesinin asıl sebebi, Suriye’nin direniş güçlerine verdiği temelli desteklerinden kaynaklanıyor. Buna göre bizim Şam’a yaklaşımımız çok doğaldır. Çünkü Beşşar Esad diğer Arap liderlerden çok farklı” vurgulamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.