HaberlerİranOrtadoğu

İran: Suudi Arabistan, Yemen politikalarını düzeltmelidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanının son açıklamasına gösterdiği tepkide Suudların başkalarını suçlamak yerine Yemen politikalarını düzeltmeleri gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın İran’ın, Yemen’in içişlerine karıştığı iddialarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, bu suçlamanın kendilerini şaşırttığını, Suudlardan başkalarını suçlamak yerine Yemen’e yönelik politikalarını düzeltmelerini beklediklerini kaydetti.

Sözcü, İran İslam Cumhuriyetinin Yemen’de yaşanan gelişmeleri bu ülkenin içişleri olarak gördüğünü ve sürekli sorunların barışçı yollardan çözümlenmesine vurgu yaptığını, başkalarından da Yemen’in içişlerine karışmaktan sakınmalarını istediğini ifade etti.

İran’ın son 30 yılda sürekli Arap ve İslam ülkelerinin ortak çıkarları üzerinde bir strateji geliştirerek izlediğini kaydeden Mihmanperest, bu yolda ağır bedellere katlanıldığını ve şimdi de başta İran ve Suudi Arabistan olmak üzere, ecnebelerin suistifadelerini önlemek için bölge ülkelerinin ilişkilerini güçlendirmeye vurgu yaptığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.