ArabistanHaberlerİranOrtadoğuYemen

İran, Suudi mütecavizlerin Yemenli öğrencileri taşıyan otobüse saldırıyı kınadı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suudi-BAE mütecavizlerin Sade vilayetinde Yemenli öğrencileri taşıyan otobüse düzenlediği ve onlarca çocuğun ölümü ve yaralanmasına yol açan saldırıyı şiddetle kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada işlenen bu savaş suçu sonucu hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, uluslararası örgütler ve insan hakları kurumlarından, mütecavizlerin Yemen’deki cinayetlerinin devam etmesini hangi yolla olursa olsun önlemelerini istedi.

Kasımi, Yemen’de yerleşim alanları ve sivil hedeflerine yönelik bombalamaların tırmanmasının koalisyonun savaş cephelerindeki peş peşe yenilgilerini gösterdiğini kaydetti.

İran Dışişleri Sözcüsü, ayrıca insan haklarını savunduğunu iddia eden bazı ülkelerin Suudi Arabistan ve BAE’ye silah yardımından dolayı esef duyduğunu dile getirerek, onların bu savaş suçlarına ortak olduklarını ve hesap vermeleri gerektiğini ifade etti.

Suudi savaş uçaklarının bugün Yemen’in kuzeyinde yer alan Sade vilayetine bağlı Zehiyan kentinde Yemenli çocukları taşıyan bir otobüsü hedef alması sonucu 39 Yemenli sivil hayatını kaybederken 51 kişi de yaralandı.

Bu saldırının kurbanlarının büyük kısmını öğrenciler teşkil ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.