HaberlerIrakİranOrtadoğuSuriye

İran Tahran-Akdeniz koridorunu devreye soktu

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Suriye Ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi’nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı. İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı.

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’de elindeki son büyük yerleşim birimi olan Bukemal, geçen ay çatışmalar sonucunda suriye ordusu ve destekçisi güçlerin kontrolüne geçmiş oldu.

Irak’ın Suriye sınırındaki bölgeler ise ekim sonlarından beri İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin kontrolünde.

Irak-Suriye hattının Suriye ordusu ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz’e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran-Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden mücahidleri taşıyan bir askeri konvoy, Suriye’nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye’ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye’deki askeri varlığıyla filistin davasını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.