HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, Tanzanya’nın sanayileşmesine yardımcı olabilir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı, Tanzanya’nın kalkınmasına ve sanayileşmesine yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre dışişleri bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün Tanzanya dışişleri bakanı “Rastrogomena Lawrence Texa ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisinin Tanzanya’nın yeni dışişleri bakanı olarak atanmasını kutlarken, çeşitli alanlarda ortak iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Emir Abdullahiyan iki ülkenin uluslararası forumlarda ortak görüşlere sahip olduğunu, ikili ilişkilerin özellikle ticari ve ekonomik alanlarda genişletilmesi her zaman öncelik olmuştur.

Dışişleri bakanı sözlerinin devamında şöyle dedi: Tanzanya’nın kalkınması ve sanayileşmesi yolunda, özellikle bilgiye dayalı alanlar, tarım, balıkçılık, baraj inşaatı, su yönetimi alanlarındaki bilgi ve birikimlerimizi sunmaya hazırız.

Tanzanya dışişleri bakanı da iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulunarak, “Tanzanya’nın özellikle ticari ve ekonomik alanlarda ikili işbirliğinin yanı sıra bir an önce iki ülke arasında ortak bir komisyon kurulması gündeminde.” Şeklinde konuştu./

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.