AvrupaHaberler

İran televizyonunda program yapan profesör işinden oldu

İran’daki resmi TV kanallarından birinde program yapan ve konuklarıyla “şeriat yasalarının modernize edilmesini” tartışan Profesör Tarık Ramazan’ın, Hollanda’daki Rotterdam Şehir Üniversitesi ile Erasmus Üniversitesindeki görevlerine son verildi.

AA’nın bildirdiğine göre, Terörizmi kınayan, reformculuğu savunan, şeriat yasalarının modernize edilmesini, Avrupa’da yaşayan Müslümanların bulundukları ülkelerle bütünleşmelerini isteyen Ramazan, karara itiraz edeceğini açıkladı.

Hollanda basını son dönemde Ramazan’ı, “TV’deki programlarında, Hollanda’da dile getirdiği görüşlerden daha muhafazakar fikirleri savunmakla” suçluyordu. Üniversiteler ise göreve son verme kararının gerekçesini, Profesörün İran TV’sindeki “İslam ve Yaşam” adlı programının, “profesörün Hollanda’daki üniversitelerdeki göreviyle bağdaşmaması” olarak duyurdu. Açıklamada, profesörün çıktığı programın İran hükümetince de desteklendiği, Ramazan’ın, tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra da bu programa çıkmaya devam ettiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.