HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran temsilcisi Amano’ya güven mektubunu verdi

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki temsilcisi ve büyükelçi Kazım Garib Abadi, dün UAEK genel müdürü Amano ile görüşmesinde güven mektubunu sundu.

İRNA’nın haberine göre, Kazım Garibabadi, Amano ile görüşmesinde, UAEK ve İran arasında iyi bir işbirliğinin olduğunu belirterek, nükleer enerjiden barışçı amaçlar için daha fazla yararlanma konusunda işbirliklerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Garib Abadi, ayrıca güvenlik, emniyet, nükleer anlaşma ve teknik işbirliği gibi konulara da işaretle, UAEK tarafından çeşitli meselelerde dengeli isteklerin yerine getirilmesini istedi.

İran temsilcisi, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığına temasla, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından yayınlanan 11 raporda da İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığının teyit edildiğini bildirerek, bu durumun da gerçekte UAEK’nun bağımsız ve önemli rolünün ispatı olduğunu söyledi.

Garib Abadi, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasına da işaretle, nükleer anlaşmanın tek boyutlu olmadığını aksine uluslararası tarafları olan çok boyutlu bir anlaşma olduğunu ve BM güvenlik konseyinin onayından geçtiğini belirterek, ‘anlaşmanın tarafları bu anlaşmaya bağlı kalmalılar ve İran da nükleer anlaşmadan doğan haklarından istifade etmelidir’ dedi.

Sözkonusu görüşmede Amano da, İran İslam Cumhuriyetinin UAEK’nun önemli bir üyesi olduğunu belirterek, son bir kaç yılda İran ve UAEK arasında güzel bir işbirliğinin olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.