GenelHaberlerİranOrtadoğu

İran temsilcisi UAEA yönetim kurulu başkanı ile görüştü

İran İslam cumhuriyetinin, Viyana’da bulunan uluslararası teşkilatlardaki daimi temsilcisi Kazım Garibabadi, Endonezya’nın daimi temsilcisi ve UAEA dönem başkanı Darmansjah Djumala ile bir araya geldi.

Darmansjah Djumala yapılan görüşmede iki ülkenin uluslararası kurum ve teşkilatlardaki işbirliğinin daha da güçlendiğini belirtti.
Endonezya temsilcisi iki ülkenin uluslararası teşkilatlar ve bağlantısızlar hareketi ile gelişmekte olan 77’ler grubundaki yakın işbirliğinin söz konusu grupların hedefleri ve görevleri doğrultusunda olması gerektiğini söyledi.

Darmansjah Djumala ayrıca UAEA yönetim kurulunun gelecek oturumuna işaretle, İran nükleer çalışmaları ile ilgili raporun, önceki raporlar gibi UAEA ile yapıcı işbirliğinde olduğunu yansıtmasını beklediğini belirtti.

Kazım Garibabadı de Amerika yönetiminin tüm sabotajları ve illegal olarak Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen, İran İslam cumhuriyetinin ortak işbirliklere devam etmeye karar verdiğini söyledi.

İran temsilcisi ayrıca UAEA’nın İran’ın Bercam nükleer anlaşma çerçevesinde sorumluluklarına bağlı olduğunu, geçen 11 raporda da yönetim kurluna bildirdiğine işaretle UAEA’nın baskılardan etkilenmeden siyasi bağımsızlığının devam etmesinin önemine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.