HaberlerİranOrtadoğu

İran temsilcisi UAEK Yönetim Kurulu’nda konuştu

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki temsilcisi Rıza Necefi, UAEK Yönetim Kurulu Şurası’nın, İran aleyhindeki yaptırımları içeren bildirileri ve kararları kaldırma konusunda Güvenlik Konseyi’nin yolunu izlemesi gerektiğini söyledi.

Rıza Necefi, dün Viyana’da UAEK Yönetim Kurulu şurası oturumunda yaptığı konuşmada, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın yürürlüğe geçirilmesinin yaklaşmasına temasla, sözkonusu anlaşmanın tam olarak yürürlüğe geçirilmesi gereğine vurgu yaptı.

Necefi, KOEP olarak bilinen nükleer anlaşmanın 19 Ekim 2015 tarihinde anlaşmanın tarafı olan ülkeler tarafından onaylanmasının ardından şimdi de anlaşmanın yürürlüğe girmesinin zamanının geldiğini söyledi.

İran temsilcisi, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden öncesiyle ilgili olarak gerekli bütün taahhütlerine yerine getirdiğini belirterek, bu doğrultuda anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte aynı zamanda İran aleyhindeki bütün yaptırımların ve kısıtlamaların aynı anda kalkması gerektiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki temsilcisi Rıza Necefi, İran açısından Uluslararası Atom Enerji Kurumu’nun değerlendirmesinin gerçekçi, dengeli ve tarafsız olması gerektiğini belirterek, UAEK başkanının nükleer konusunda çözümsüz kalan konularla ilgili 15 Aralık tarihinde Yönetim Kurulu’na vereceği raporun, nükleer anlaşmanın yürürlüğe geçmesiyle koordineli olması gerektiğini söyledi.

Bilindiği gibi İran İslam Cumhuriyeti’nin bütün nükleer faaliyetleri Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun gözetiminde yapılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2024 (15) içerik yüklenmiştir.