HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran teröristlere talimat verenlerin cezalandırılması için uluslararası arenada takipçisi olacak

İran cumhurbaşkanı hukuk işleri yardımcısı Muhammed Dehgan, son terör suçlarının emirlerini verenler ve faillerinin uluslararası makamlarda yasal olarak takip edildiğini duyurdu.

26 Ekim’de İran’ın Şiraz kentinde Şah Çerağ türbesine düzenlenen IŞİD üyesinin terörist saldırısında 2’si çocuk 13 kişi şehit olmuş ve 30 ziyaretçi de yaralanmıştı.

16 Kasım’da Huzistan eyaletinin İze ilçesinde motosikletli 2 kişinin silahlarla ateş açması sonucu 7 kişi şehit oldu, 10 kişi yaralandı.

Yine aynı gün İsfahan’da iki motosikletlinin güvenlik görevlilerine yönelik terör saldırısı sonucu güvenlik güçlerinden üç kişi şehit olmuş, bir kişi de yaralanmıştır.

IRNA’ya göre Muhammed Dehgan,  uluslararası makamlarda son terör olaylarının emir verenlerin ve faillerinin cezalandırılması için konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Dehgan, Milis olarak bilinen Besic haftasının gelişini de kutlayarak, “Besic”in, özellikle birleşik savaş olmak üzere zor ve karmaşık sınavları kazanan bir birim olduğunu belirtti.

26 Kasım 1979’da İran İslam Cumhuriyeti’nin  kurucusu İmam Humeyni (ra), Besic kurumunun kurulmasıyla ilgili ferman yayınladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.