HaberlerİranOrtadoğu

İran teşvik edilmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, İran’ın uluslararası kurallar ve normlara tam uyduğı için teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Yerli ve yabancı basın mensupları ile haftalık basın toplantısı düzenleyen Hasan Kaşkavi, yaptığı açıklamada, İran’ın ikinci nükleer zenginleştirme tesislerine değinerek, bu tesislerin barışçıl amaçlar ve ülkenin gereksinimlerini karşılamak doğrultusunda inşa edilmekte olduğunu belirtmekle, gizli ve uluslararası normlara aykırı olarak bu tesislerde hiçbir işlem yapılmadığını söyledi.

Kaşkavi, “Uluslararası normlara uyduğundan dolayı dünya İranı teşvik etmeli”dedi.

İran’da gizlice nükleer tesisleri yapıldığına dair batılıların bu iddiasına şaşırdığını ifade eden Hasan Kaşkavi, Nükler Silahların Yayılımasını Önleme alnlaşmasına sadık kalan İran’ın 18 ay daha erken durumu haber veriğinin altını çizdi.

Siyonist rejiminin bu husustaki iddiaları hiçbir temele dayanmadığını da söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü, UAEK Başkanı Muhammed el Baradey’in sözlerini hatırlatmakla, İran’ın nükleer çalışmalarında hiçbir sapma olmadığını gibi Siyonist rejiminin iddiaları gerçeği yansırmadığını vurgu yaptı.

01 Ekim’de İran ve 5+1 ülkeleri arasında yapılacak müzakerelere değinen Hasan Kaşkavi, “Ortada iyi niyet ve anlayış varsa yapıcı müzakeler yapmak için iyi bir fırsat meydana gelmiştir”dedi.

Kaşkavi, söz konusu müzakerelerin İsviçre’de yapılacağının bilgisini vererek hangi şehirde olacağını söylemedi.

Edroğan’ın İran’a ne zaman geleceği bir soru üzerinde, bilgisi daha sonra ilan edileceğini yanıt verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.