AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Tunus, İslami Uyanış sürecinde özel bir konuma sahiptir

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi iki günlük resmi ziyareti kapsamında gittiği Tunus’ta Tunus dışişleri bakanı Refik Abdusselam ile bir araya geldi.

İran ve Tunus arasında ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülkede güçlü bir irade olduğunun altı çizilen bu görüşmede İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Tunus, inkılaptan sonra, Arap ülkeleri içerisinde özel bir konuma sahip oldu. Bu ülkede yaşananlar inkılaplar patlamasına yol açtı” diye konuştu.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi Tunus’ta yaşanan inkılaptan bu yana geçen bir yıllık süreye temasla, Tunus halkı, kurucu meclisini başarıyla kurdu. Ve halka dayalı bir hükümet oluşturdu. Şimdi de, yeni anayasa hazırlığı içerisindedir” dedi.

İslami İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi Tunus ve İran ilişkilerinin sürekli olarak, memnuniyet verici bir seyir izlediğini ve iki ülke ticaret hacminin 300 milyon dolara ulaştığını şimdi bu hacmin arttırılması için, iki ülke arasında potansiyelin bulunduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi yaptığı açıklamasında, Tunus’un, ekonomik yapılanmaya ihtiyacı olduğunu hatırlatarak, ” Tunus yetkilileriyle ticaret ve ekonomik ilişkiler konusunu değerlendirdiklerini” söyledi.

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, İran’da ekonomik ve sanayi dahil bir çok alanda çok iyi bir seviyenin yakalandığını hatırlatarak, İran İslam cumhuriyeti, Tunus’a bu tecrübelerini aktarmaya hazırdır “dedi.

Tunus dışişleri bakanı Refik Abdusselam da, İran dışişleri bakanının ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaret iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin açılmasına katkı sağlayacağını ve iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine hazır olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.