HaberlerİranOrtadoğu

İran-Türkiye ilişkileri stratejiktir

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, İran ile Tahran ilişkilerinin stratejik olduğunu söyledi.

Rahimi, Tahran’daki Türkiye büyükelçisi selim Karaosmanoğlu ile görüşerek , ” özellikle dünyanın içinde bulunduğu mevcut şartlarda iki ülke arasında bütün alanlarda işbirliğinin zaruret olduğunu” söyledi.

Tahran ile Ankara arasında işbirliğinin geliştirilmesi için alt yapı ve potansiyelin bulunduğunu belirten Rahimi , Petrol, doğal gaz, yatırım, ticaret gibi iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla işbirliği imkanlarının bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin Tahran büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu da bu görüşmede , Türkiye başbakanı Recep Tayyib Erdoğan”ın kalabalık bir heyet başkanlığında Salı günü İran”ı ziyaret edeceğini belirterek, “iki ülke arasında stratejik işbirliğinin geliştirilmesinin zaruret olduğunu ve Türkiye iranla muhtelif alanlarda işbirliğini geliştirmek istiyor” dedi.

Karaosmanoğlu , iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi ve köklü olduğunu belirterek, “bu gün, İran ve Türkiye yetkilileri var olan ilişkileri daha bir geliştirmek amacıyla ciddi bir irade ortaya koymaktadırlar” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.