EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran-Türkiye ticaret hacmi 20 milyar dolara çıkarılacak

Salı gecesi Tahran’da gerçekleşen İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinde taraflar, ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkması üzerinde durdular.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmede taraflar, iki ülke arasındaki siyasî, ekonomi ve kültürel ilişkilerin gelişmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek önemli bölgesel ve uluslararası meseleler ve ayrıca iki ülke arasında iş birliğin daha da gelişmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmede Mutteki, Tahran ve Ankara’nın ekonomi ve ticari alanlarındaki geniş çaplı iş birliğine işaret ederek “iki ülke arasında ticaret hacmi son yıllarda dört milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi. Bu oranı 20 milyar dolara çıkartmak mümkün” dedi.

İki ülke arasında imzalanan kültürel anlaşmanın 50. yıl dönümüne işaret eden Mutteki, kültürel iş birliğinin, ilişkilerin de gelişmesine yol açacağını belirtti.

Bölgesel gelişmelerle ilgili olarak Mutteki, Bush hükûmetinin Afganistan’daki yalnış politikalarına değinerek “yeni dönemde de eğer geçmiş politikalar sürdürülürse aynı sonuç elde edilecek.

Bu yüzden bölge ülkelerinde mevcut krizlerin çözümü ve bölge refahı amacıyla bölgesel iş birliğinin artması gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin bölgedeki yapıcı rolüne değinen Mutteki, Filistin’in mevcut sorunlardan kurtulmasının da gerekli olduğunu vurguladı.

Görüşmede Erdoğan da, İran’a yaptığı üçüncü ziyaretinden dolayı memnun olduğunu vurgulayarak “ticaret, ekonomi ve siyasî alanda ilişkilerimiz daha da gelişmeli. Türkiye, ilişkilerin özellikle ticarî ve ekonomi alanında gelişmesi için tüm imkanlardan ve potansiyellerden yararlanmaya hazırdır. 6. Sınır Ticareti Komitesinin toplantısında sınır ticaretinin kolaylaşması için bazı değişiklikler yaptık. Bu yüzden iki ülke arasındaki sınırda üç pazar daha da aktifleşecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.