EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran-Türkiye ticari mübadele hacmi daha da artacaktır

İran’ın doğu Azerbaycan eyaleti valisi, İran ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin tüm boyutlarda artış kazanmasının iki ülke liderleri ve yetkililerinin iradesini yansıttığını söyledi.

Dün Türkiye içişleri bakanı kalkınma yardımcısı başkanlığında İran’da temaslarda bulunan Türkiye Ekonomik heyeti ile görüşen İran’ın doğu Azerbaycan eyaleti valisi Ahmed Ali Rıza Beygi, iki ülke arasındaki kalkınmanın özellikle ekonomik alandaki gelişmenin sağlanması için Türk makamlarının daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Doğu Azerbaycan eyaletinin ekonomik ve ticari yüksek potansiyel ve kapasitesine de temas eden İran’ın doğu Azerbaycan eyaleti valisi, doğu Azerbaycan’ın petrol dışı mamuller ihracatında ülkede birinci sırada yer aldığını hatırlattı.
Türkiye içişleri bakanı yardımcısı Cemalettin Damlacı da bu görüşmede, İran İslam İnkılabının zafer yıl dönümü dolayısıyla tebriklerini ileterek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi zaruretini vurguladı ve geçen yıl iki ülke arasındaki ticari mübadele hacminin 22 milyar dolara ulaştığını ve bu rakamın 35 milyar dolara çıkarılmasının iki ülke yetkililerince kabul edildiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.