HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

İran-Türkiye Yüksek Sınır Komisyonu oturumu gerçekleşti

27. İran-Türkiye Yüksek Sınır Komisyonu oturumu İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ve Hukuki İşler Genel Müdürü Abbas Bakırpur ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Burak Özügergin’in başkanlığı ve iki ülkenin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Ankara’da düzenlendi.

Bu oturumda sınır alanındaki meseleler, sınır kontrolü, sınır görevlileri arasındaki ilişkilerle sınır kapılarına ilişkin konular ve bu bölgelerdeki su ve yeşil çevre başlıkları masaya yatırıldı.

İki taraf ilaveten sınır alanında yapılan hareketlilik, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı ile teröristlerin sınırı aşma girişimlerine karşı mücadele etme konusunda karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde gerekli tedbirlerin alınması başlığı üzerinde mutabık kaldı.

6 yıllık bir aradan sonra sıkı yapılan müzakereler sonucu dostane ve olumlu bir atmosferde gerçekleşen bu oturumda İran ve türkiye arasında sınır bölgelerinde ortaya çıkan sorunların çözümü için belirleyici sonuçlara varılması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.