AsyaEkonomiHaberler

İran-Türkmenistan bölgede doğalgaz tekeli kurdular

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Türkmenistan ziyaretinin en değerli ekonomi gelişmesi ikinci ithal boru hattının açılışıydı. Söz konusu boru hattı 100 günde ve 35 milyon dolar değerinde Serhas-Hangiran arasında yapıldı ve Türkmenistan’dan doğal gaz ithalatını altı milyar metreküpe çıkartacak.

İran’ın Türkmenistan’da doğal gaz ithalatı 1996 yılında imzalanan 25 yıllık bir anlaşmadan sonra başladı. Bu anlaşma çerçevesinde Türkmenistan, İran’a gaz ithalatını sabit fiyatla ve yıllık sekiz milyar metreküp tavanına çıkartmayı taahhüt etti. İki ülke arasındaki yeni iş birliği, iki ülkenin büyük doğal gaz kaynakları açısından Nabucco boru hattına gaz sağlayan temel kaynak olmaları beklentisine daha da yakınlaştırıyor.

Dünyada belirlenen kaynakların yüzde 15.5’ine sahip olan İran dünyada ikinci sırada yer alıyor. İran bu yeni projede Türkmenistan ile birleşerek iki ülke büyük doğal gaz imparatorluğuna dönüşecek. Bu orandaki kaynaklar iki ülkeyi öyle bir konuma getirecek ki bölgede doğal gaz projelerin onlarsız hiçbir şansı olmayacak.

İran doğal gaz kaynaklarına ek olarak bölgede eşine az rastlanan coğrafi konuma da sahip ve bu konumu İran’a, bölgede enerji ve başta doğal gaz projelerin uygulanmasında ve enerjiyi dünyanın dört bir tarafındaki tüketim pazarlarına ulaştırmasında en kısa en güvenilir ve en ekonomik yol olma imkanı veriyor. Nabucco boru hattı da bu projelerden biridir. Bu projenin 2011 yılında 7.9 milyar avro bir bütçeyle yapılması ve 2015 yılına kadar tamamlanması ve yılda 31 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor.

İran doğal gazının Nabucco üzerinden taşınması, Tahran’ın nükleer meselesi ve ABD’nin siyasi ve ekonomi baskıları nedeniyle şu anda sorunlarla karşı karşıya bulunuyor ancak diğer taraftan projenin yatırımcılarından biri olan Türkiye, İran ile doğal gaz alanında iş birliğini geliştiriyor. Bu da İran’ın bu projeye katılması için bir yol açabilir.

İran ve Türkiye arasında 2009 Ekim ayında imzalanan enerji anlaşması gereği İran gazı Nabucco boru hattı aracılığıyla taşınabilir. Bu anlaşma, Türkiye’nin İran doğal gaz projelerinde yatırımlarını, İran gazının Türkiye’ye ve oradan Avrupa’ya taşınmasını ve Türkmen gazının İran üzerinden Türkiye’ye taşınmasını kapsıyor.

Türkiye AB enerji güvenliğine daha çok önem veriyor. Çünkü AB’nin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının yüzde 70’i yakınında ve genellikle İran ve Irak’ta bulunuyor. Sonuçta Türkiye, Avrupa için önemli coğrafi bir yerdir. Türkler, İran konusunda ABD menfaatleri yerine kendi ekonomi menfaatlerini tercih ettiklerini belirtiyorlar. Türkler, Nabucco’nun altı ortağın ticari projesi olduğunu, bu ortakların gazı nereden alacaklarını ve nereye taşıyacakları konusunda karar vermeleri gerektiğini belirtiyorlar. İran,en büyük doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülke. İran gazının Avrupa tüketicilerine ulaşması konusundaki karar Nabucco hissedarları tarafından alınacak.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.