AsyaHaberler

İran, Türkmenistan’dan daha fazla doğalgaz alacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Petrol Bakanı Mesud Mirkazemi’yi kabul etti.

İran Milli Gaz Şirketi Genel Müdürü ve Petrol Bakan yardımcısı Cevad Oci’nin de hazır bulunduğu görüşmede, iki ülke arasında doğalgaz alanındaki işbirliği ele alındı. Türkmen doğalgazının İran’a sevkiyatına ilişkin konular da masaya yatırıldı. Ayrıca, halen yürürlükte olan doğalgaz sevkiyat sözleşmesine ek olarak bir anlaşma daha imzalandı.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın İran’ı iyi komşu ve güvenli ortak olarak gördüğünü kaydetti. Türkmen lider ayrıca, iki ülke arasındaki işbirliği düzeyinden de memnun kaldığını ifade etti.

Görüşmede, iki ülkenin de petrol ve doğal gaz alanındaki işbirliğinin gelişerek devam etmesini istediğinin altı çizildi.

Berdimuhamedov, iki ülke arasındaki enerji işbirliğine en güzel örneğin hayata geçirilen Devletabad-Sarahs-Hangeran doğalgaz boru hattı olduğunu hatırlattı.

İran Petrol Bakanı Mirkazemi ve yardımcısı Oci, daha sonra Türkmengaz kurumunda görüşmelerde bulundu. Burada, iki ülke arasında daha önce imzalanan doğalgaz sevkiyat sözleşmesine ek olarak bir anlaşma daha imzalandı.

İmzalanan anlaşma gereğince, Devletabad-Sarahs-Hangeran doğalgaz boru hattıyla İran’a ek doğal gaz sevkiyatı yapılacak. Ayrıca bu anlaşma kapsamında iki ülke uzmanları tarafından doğalgaz sevkiyatının arttırmasına ilişkin ek bir anlaşma tasarısının hazırlanmasına yönelik görüşmelerin yapılması kararlaştırıldı.

Bu yıl Ocak ayında İran sınırına yakın devasa Devletabad gaz yataklarındaki doğal gazı İran’a ulaştıracak Devletabad-Sarahs-Hangeran doğal gaz boru hattı hizmete açılmıştı. Temmuz 2009’da iki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucu, Türkmenistan’ın İran’a bir yılda ihraç ettiği 8 milyar metreküplük doğal gaz miktarının, 14 milyar metreküpe çıkarılmasına karar verilmişti. Bu ek miktarın yeni inşa edilen boru hattıyla sevkedileceği açıklanmıştı. Önümüzdeki yıllarda Türkmenistan İran’a ihraç ettiği doğalgaz miktarını 20 milyar metreküpe çıkarmayı hedefliyor.

Orta Asya’nın doğalgaz zengini Türkmenistan, İran, Rusya ve Çin’e doğalgaz ihraç ediyor. Türkmenistan’ın 24,6 trilyon metreküp doğal gaz, 20,8 milyar ton da petrol rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkede her yıl yaklaşık 80 milyar metreküp doğal gaz üretiliyor. Bunun büyük bir kısmı yurtdışına ihraç ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.