HaberlerİranOrtadoğu

İran, UAEA’yla yüzde 20 zenginleştirme konusunu görüşmüyor

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi “UAEA’yla müzakere gündemimiz uranyumun %20 zenginleştirilmesi değil, %20 ve %3.5 zenginleştirme faaliyetleri de devam ediyor” dedi.

İran Dışişleri Bakanı ve Nükleer Müzakere Grubu Başkanı Seyyid Abbas Irakçi dün akaşm katıldığı televizyon 2. kanalının Özel Sohbet programında, uranyumun %20 zenginleştirilmesi faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili duyulan bazı söylentilerle ilgili olarak “Uranyumun %20 ve %3.5 zenginleştirilmesi işi devam etmekte. Uluslararası Atom Enerji Ajansı’yla (UAEA) yaptığımız müzakerelerde de %20 zenginleştirilmesi gündem konusu değil. Biz bu konuyu 5+1 Grubuyla görüşüyoruz” dedi.

Irakçi aynı zamanda, Fordu dahil bazı tesislerin kapatıldıklarına dair çıkan haberlerin de doğru olmadığını belirterek “Bizim bugüne kadar 5+1 Grubuyla yaptığımız müzakerelerde, işbirliği ve katedilecek çizgi çerçevesi dışında hiçbir konuda anlaşmamız söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Irakçi açıklamalarının devamında “5+1 grubu bugüne kadar müzakerelerin ayrıntılarını saklı tutmaya bağlı kaldı” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.