HaberlerİranOrtadoğu

İran, UAEK ile ilişkilerini azaltabilir

UAEK Yönetim Kurulunun son kararına tepki gösteren İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, ajansla işbirliğini ciddi düzeyde azaltma konusunda uyarıda bulundu.

Bu sabah meclisin açık oturumunun açılışında bir konuşma yapan Meclis Başkanı Ali Laricani, 5+1 grubunu UAEK ile işbirliği düzeyinin düşürüleceği konusunda sert bir dille uyardı.

UAEK’nun son günlerde yayınladığı kararname ile Amerika ve bazı batılı müttefiklerinin Tahran nükleer araştırma reaktörünün yakıtı ile ilgili önerilerinde ne gibi heveslerin peşinde olduğunu iyice ortaya koyduğunu kaydeden Laricani bu kararnamenin gerçekte batının çözüm için müzakere peşinde olmadığını ve sadece bir nevi siyasi üç kağıtçılık peşinde olduklarını yansıttığını vurguladı.

Laricani Amerika ve 5+1 grubunun diğer üyelerini uyararak, İran milleti ve devletini başka bir yol izlemeye ve ajansla işbirliğini ciddi ölçüde azaltmaya zorlamamalarını istedi.

Batının bundan sonra izleyeceği adımları da dikkatli bir şekilde izleyeceklerini vurgulayan Laricani, batılılar havuç sopa politikasından el çekmedikleri takdirde İran’ın de yeni bir davranış biçimini izlemeye başlayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.